Entre DOS mares por caminos de herradura
a prop de Campanar, Valencia (España)
Vista 3720 vegades, descarregada 42 vegades
Fotos de la ruta
Ruta a cavall que uneix el Mediterrani amb el Cantàbric
Des de la ciutat de València vam sortir pel Parc Fluvial del riu Túria per recórrer tot el Sistema Ibèric a través de les Serres del Toro, Javalambre, Albarracín, Parc Natural de l'Alt Tajo, savinar de la Serra del Solorio i Calatañazor, Parc Natural del riu llops i Serra de la Demanda, seguim per la Vall de la Bureba per creuar el Parc Natural de les Muntanyes Obarenes i Muntanyes d'Oca a Burgos i endinsar-nos en la Serralada Cantàbrica pel Parc Natural de Valderejo, seguim per l'Alt de Zalama en els muntanyes d'Ordunte travessant les Valls de Carranza i Artzentales per agafar la Via Verda de Traslaviña a la Vall d'Otañes que ens va portar a la platja de Dicido al mar Cantàbric costat de la població de Mioño, barri de Castro Urdiales.
Els camins de terra, pistes forestals i sendes són la tònica dominant d'aquesta ruta.
Rutes entre 20 i 40 km diaris a l'aire del pas, pernoctant en allotjaments rurals i si no n'hi vivaqueando.
El nostre propòsit ha estat explorar una ruta que ens permeti gaudir de la natura, de la gastronomia, del patrimoni cultural i de la seva gent.
32 jornades a cavall de més de 8 hores de durada cadascuna han estat necessàries per dur a terme aquesta aventura.
En altres entrades teniu descrites cadascuna de les 32 jornades amb tota mena de detalls.
Des de la ciutat de València vam sortir pel Parc Fluvial del riu Túria per recórrer tot el Sistema Ibèric a través de les Serres del Toro, Javalambre, Albarracín, Parc Natural de l'Alt Tajo, savinar de la Serra del Solorio i Calatañazor, Parc Natural del riu llops i Serra de la Demanda, seguim per la Vall de la Bureba per creuar el Parc Natural de les Muntanyes Obarenes i Muntanyes d'Oca a Burgos i endinsar-nos en la Serralada Cantàbrica pel Parc Natural de Valderejo, seguim per l'Alt de Zalama en els muntanyes d'Ordunte travessant les Valls de Carranza i Artzentales per agafar la Via Verda de Traslaviña a la Vall d'Otañes que ens va portar a la platja de Dicido al mar Cantàbric costat de la població de Mioño, barri de Castro Urdiales.
Els camins de terra, pistes forestals i sendes són la tònica dominant d'aquesta ruta.
Rutes entre 20 i 40 km diaris a l'aire del pas, pernoctant en allotjaments rurals i si no n'hi vivaqueando.
El nostre propòsit ha estat explorar una ruta que ens permeti gaudir de la natura, de la gastronomia, del patrimoni cultural i de la seva gent.
32 jornades a cavall de més de 8 hores de durada cadascuna han estat necessàries per dur a terme aquesta aventura.
En altres entrades teniu descrites cadascuna de les 32 jornades amb tota mena de detalls.
Punts d'interès
Comentaris (7)
Si vols, pots fer un comentari o valorar aquesta ruta.
Enhorabuena. Que barbaridad de viaje, debió ser tan bonito como cansado en ocasiones. Un abrazo fuerte.
Hola Vicente, la ruta y la experiencia son una pasada, es imposible referirse a una sola cosa especial pues a lo largo de las 32 jornadas hay naturaleza, historia y convivencia únicas; hubo jornadas más agotadoras que otras pues en principio todas no pueden tener la misma duración pero sobre todo el elemento diferencial es que fue una ruta en exploración por caminos y sendas sin tocar carreteras, esto hizo que en alguna jornada dedicaremos más de 3 horas a encontrar una vía de paso al haber sido eliminadas las sendas históricas por nuevos cultivos y cercados cinegéticos. Ahora esta disponible sin sorpresas para ser disfrutada por todos los aficionados y poco a poco vamos agregando más km con los Ramales que vamos explorando, el más reciente es el del Alto Tajo que añade 258 km a los 887 km de la ruta principal, puedes verla con detalle aquí en Wikiloc y si quieres ver los videos los estoy colgando ahora en Facebook en la página "De Norte a Sur por caminos de herradura".
Lugar lindo se puder quero participar um dia sou Marcelo morro em Santa Catarina Brasil 🇧🇷
Hola Yakari, magnifica ruta, espero poder realizarla algun dia no muy lejano, felicidades
Gracias trc1952, en la página del Facebook De Norte a Sur por caminos de herradura tienen un puñao de videos sobre cada una de las etapas de esta ruta, ademas en estos momentos estoy colgando los videos del último ramal que realizamos ampliando la ruta en 149 km desde Castrovido en Burgos hasta la Ciudad de Frías pasando por Cuzcurrita Del Río Tirón, y si necesitas información adicional que no aparece como alojamientos ya me dices.
Toda una hazaña!! Me gustaría hacerte una preguntas…Estás en FB o Instagram?
Estamos en facebook en la página De Norte a Sur por caminos de herradura, también en el grupo Naturaleza y Caballos, y personalmente como Vicente Nuez.